Dlaczego produkty bezglutenowe są zdrowsze ? 0

Produkty bezglutenowe są stosowane przez osoby, których organizm ma problemy z trawieniem glutenu. Ta jednostka chorobowa nazywana jest celiakią. Jest to choroba, która ma podłoże autoimmunologiczne i trwa całe życie, dlatego osoba chora na celiakię musi zmienić swój dotychczasowy sposób żywienia na taki, który zagwarantuje zdrowie i brak przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Gluten to białko roślinne, które występuje w pszenicy, życie, owsie i jęczmieniu. To ostatnie zboże nie powoduje jednak problemów u osób nie tolerujących glutenu pomimo tego, że również go zawiera. W Polsce owies jest jednak zanieczyszczony innymi zbożami, dlatego również to zboże należy wyeliminować z diety. Niedogodności związane z jedzeniem glutenu przez osoby go nie trawiące to między innymi bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, a nawet skurcze i drgawki. W dłuższym okresie czasu jedzenia glutenu dochodzi do anemii oraz utraty wagi. Jeżeli zauważysz u siebie wyżej wymienione dolegliwości, spróbuj jeść dania bezglutenowe przez około 2 miesiące, jeżeli objawy ustąpią oznaczać to będzie, że prawdopodobnie nie trawisz glutenu i konieczna w twoim przypadku będzie po prostu dieta bezglutenowa.

Obecnie żywność bezglutenowa dostępna jest w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Również w restauracjach coraz częściej znaleźć można dania przygotowane specjalnie dla osób chorych na celiakię.

Jakie produkty kupować?

Odpowiedź jest prosta – te, które nie zawierają glutenu. Zalicza się do nich produkty kukurydziane, ryżowe, gryczane, sojowe, a także te przygotowane z mąki z prosa, amarantusa czy komosy ryżowej. Jak zatem widzimy istnieje wiele innych zbóż, które można stosować zamiennie. Dlatego również chorzy na celiakię mogą jeść produkty takie jak chleb, bułki, ciastka, makarony czy paluszki. Warunkiem jest jednak to, by produkty te były wyprodukowane z odpowiednich zbóż. Kupując artykuły spożywcze warto dodatkowo sprawdzić, czy nie są one zanieczyszczone glutenem. Na niektórych opakowaniach można bowiem znaleźć informacje odnośnie tego, że produkt może posiadać śladowe ilości glutenu. Takich spożywczych wyrobów należy unikać. Bezpieczne są natomiast te produkty, które są przeznaczone stricte dla osób nie tolerujących glutenu. W sklepach, w szczególności w sklepach internetowych można znaleźć osobne kategorie spożywcze, czyli jedzenie bezglutenowe, w których znaleźć można tylko i wyłącznie jedzenie nie zawierające glutenu.

Czytaj etykiety produktów

Oczywiście dieta bezglutenowa to nie tylko eliminowanie produktów zbożowych. Inne grupy produktów również mogą zawierać gluten. Na przykład w przypadku produktów mięsnych na pewno glutenu nie zawiera nieprzetworzone mięso czy ryby, natomiast już przetwory mięsne, wędliny czy konserwy rybne mogą go jak najbardziej zawierać. Ta sama zasada sprawdza się w przypadku produktów mlecznych, glutenu nie zawiera mleko, jogurty naturalne czy nieprzetworzone sery. Można jednak znaleźć go w takich przetworach mlecznych jak jogurty, napoje mleczne, sery żółte, sery pleśniowe, wyroby seropodobe i wielu innych. Właśnie dlatego tak bardzo ważne jest uważne czytanie etykiet. Na początku może się to wydawać bardzo skomplikowanym zadaniem, jednak po kilku miesiącach stosowania diety bezglutenowej można szybko przyzwyczaić się do wybierania produktów bezglutenowych, a sprawdzanie etykiet staje się naturalną czynnością podczas każdych zakupów.

Zaufania producenci

Jako, że zboża bezglutenowe mogą być zanieczyszczone innymi zbożami, które zawierają gluten, często produkty, które go nie zawierają mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego jeżeli chodzi o produkty bezglutenowe warto je kupować u zaufanego producenta, i najlepiej w sklepie, który oferuje produkty bez glutenu w osobnej kategorii przygotowanej dla kupujących. Produkty bezglutenowe mają na opakowaniach symbol przekreślonego kłosa. Należy więc kupować właśnie takie artykuły spożywcze, ponieważ można być pewnym, że dany produkt został wytworzony na potrzeby osób chorych na celiakię. Co więcej, producenci wytwarzający żywność bezglutenową dbają również o to, by w składzie danych produktów nie znalazły się żadne składniki, które mogłyby być zanieczyszczone lub też mogłyby posiadać śladowe ilości glutenu.

Skonsultuj się z dietetykiem

Dieta bezglutenowa stosowana przez dłuższy czas w sposób nieprzemyślany może być niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Dlatego przed przejściem na żywienie bezglutenowe, jak również w czasie już trwającej diety warto skonsultować się z dietetykiem. Pomoże on ustalić zbilansowaną dietę, dzięki temu będzie ona nie tylko smaczna, ale przede wszystkim bezpieczna i tym samym zdrowa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl