Likopen - to dzięki niemu warto włączyć przetwory z pomidorów do swojej diety. 0

Likopen jest naturalnym barwnikiem. Charakteryzuje się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Jest dwukrotnie lepszym przeciwutleniaczem niż β-karoten. Liczne badania wykazały, że dieta bogata w tę substancję, wpływa korzystnie na zdrowie oraz zapobiega rozwojowi szeregu chorób, w tym nowotworów. Najwięcej tego związku znajduje się w przetworzonych pomidorach- warto więc wzbogacić swoją dietę o te produkty.

Likopen jest organicznym związkiem chemicznym, z grupy karotenów. Należy do rodziny naturalnych pigmentów (karetonoidów), które występują u roślin i zwierząt. Likopen występuje w świeżych owocach papai, guawy, brzoskwini, różowego grejpfruta, jednak najpowszechniejszym źródłem likopenu są pomidory. Zawierają one w zależności od odmiany 3,1-7,74 mg tego związku na 100 gram owocu. To właśnie likopen odpowiada za czerwone zabarwienie pomidora. Wśród innych naturalnych pigmentów wyróżnia się on najsilniejszymi właściwościami przeciwutleniającymi. Niektóre źródła podają, że jest on dwukrotnie lepszym przeciwutleniaczem niż β-karoten i dziesięciokrotnie – niż α-tokoferol. Poza silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi likopen zaangażowany jest w regulację cyklu komórkowego oraz indukcję programowanej śmierci komórki.

Likopen zapobiega rozwojowi szeregu chorób, w tym nowotworów

Warto odnotować, że pierwsze badania nad likopenem miały miejsce ponad pięćdziesiąt lat temu. Wówczas badań tych dokonywano na zwierzętach. Zaobserwowano korelację między ilością podawanego likopenu a odpornością na infekcje bakteryjne oraz zachorowalnością na nowotwory jamy brzusznej napromieniowanych zwierząt. Wyniki tych badań skłoniły naukowców do tego, by wykonać badania epidemiologiczne na ludziach, co potwierdziło prozdrowotne działanie likopenu. Naukowcy od tamtej pory, zdobywają coraz więcej informacji, które tylko potwierdzają ochronne działanie tego związku przed chorobami nowotworowymi, metabolicznymi, układu krążenia oraz nerwowego. Zbadano, że u osób będących na diecie bogatej w likopen, obserwuje się o 30-40% niższą zachorowalność na nowotwory. Liczne badania wykazały, że likopen chroni komórki przed uszkodzeniem, obniża ryzyko zachorowania na raka prostaty, płuc, piersi, także nowotwory układu pokarmowego oraz białaczkę. Wysokie spożycie likopenu zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Osoby, których dieta jest bogata w likopen, rzadziej chorują na miażdżycę. Ten związek wpływa również na obniżenie ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem. Trzeba przyznać, że produkty bogate w likopen, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wzrastający poziom spożycia pomidorów i ich przetworów to skutek wzrostu świadomości konsumentów na temat przestrzegania zasad zdrowego odżywiania.

W których produktach znajdziemy likopen?

Najpowszechniejszym źródłem likopenu są pomidory, ale trzeba zaznaczyć, że likopen jest lepiej przyswajalny z produktów przetworzonych niż z surowca świeżego. Dowodzą tego liczne badania. Zastosowanie wysokiej temperatury do obróbki technologicznej i do utrwalenia gotowych wyrobów powoduje niszczenie ścian komórkowych świeżych owoców pomidora, przez co likopen jest łatwo uwalniany z soku komórkowego. A więc trzeba go szukać w sokach pomidorowych, przecierach pomidorowych, sosach pomidorowych oraz w innych przetworach pomidorowych. Z wykorzystaniem sosu pomidorowego przygotujemy liczne potrawy: spaghetti z sosem pomidorowym, pulpeciki z sosem pomidorowym, makarony w sosie pomidorowym; ale przetwory z pomidorów to nie tylko świetna baza do przygotowania pełnowartościowego obiadu. Warto zwrócić uwagę na soki pomidorowe, które są nie tylko orzeźwiające, ale stanowią bogate źródło substancji biologicznie czynnych, tj. karotenoidów, witamin i soli mineralnych.

Likopen jako potencjalny lek?

Wraz z szerzącymi się w zastraszający sposób problemami zdrowotnymi ludzi, wzrasta zainteresowanie oraz zapotrzebowanie na nieinwazyjne sposoby leczenia oparte na produktach naturalnych o określonych właściwościach. Likopen coraz częściej traktowany jest nie tylko jako suplement diety, ale również jako potencjalny lek. 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter -> Autoresponder!

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje na temat jak zdrowo się odżywiać oraz otrzymać KOD RABATOWY 3% na pierwsze zakupy w Eko Sklepie Eko Smak jak i cyklicznie co 1-2 miesięcy otrzymywać dodatkowe informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.

Email
Imię
Zgadzam się z polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl